Muzeum Parafialne w Lubartowie

 

Zabytkowe ornaty, monstrancje, relikwiarze i starodruki to tylko część ekspozycji, jaką dysponuje Muzeum Parafialne w Lubartowie.

 

Zlokalizowane jest przy Bazylice św. Anny w Lubartowie, w pomieszczeniach znajdujących się w nowo wyremontowanym budynku dawnej plebanii. Obecnie budynek służy jako Centrum Kultury Chrześcijańskiej. Na ekspozycjach Muzeum prezentowane są zbiory sztuki sakralnej, gromadzone na przestrzeni ostatnich 300 lat: zabytkowe ornaty i paramenty liturgiczne w postaci kielichów, monstrancji, feretronów i relikwiarzy. Bardzo interesująco prezentuje się księgozbiór gromadzony od 1650 roku. Przechowywany jest on w oryginalnych szafach bibliotecznych, które posiadają obustronnie malowane drzwi. Liczba eksponatów: ok. 1000, w tym ok. 500 starodruków.


Muzeum czynne jest od 1 maja do 31 października w godz. 9:00-17:00 .

Istnieje również możliwość zwiedzania w innych terminach po uprzednim ustaleniu drogą telefoniczną.

W budynku przy Parafii św. Anny (obecnie Lubartowska Informacja Turystyczna i Pielgrzymkowa oraz Sklepik Parafialny) mieści się Panorama Lubartowska. Jest to pewnego rodzaju przedstawienie ważnych postaci z historii Lubartowa, Lubelszczyzny, ale również całej Polski za pomocą figur, które przez 35 minut przesuwają się przed widzami na tle Pałacu Sanguszków i Kościoła św. Anny. Figurki ubrane w stroje z poszczególnych epok historycznych kłaniają się przed postacią św. Anny. Poczet rozpoczyna się od Prasłowian, pierwszych królów Polski, następnie występują postaci związane z ziemią lubartowską, kolejno korowód świętych polskich, który kończą postaci ks. Jerzego Popiełuszki oraz Jana Pawła II. Kolejna część to ukazanie Lubartowa współczesnego, zaś korowód figur kończą pary tańczące w strojach regionalnych: lubartowskich, lubelskich, krakowskich i wielu innych.
Całości prezentacji towarzyszy komentarz lektora.

Panorama Lubartowska jest czynna w sezonie letnim w godzinach 8-16
lub w innych uzgodnionych telefonicznie terminach.

 

Adres:

Muzeum Parafialne

21-100 Lubartów

ul. Słowackiego 6

tel. (81) 855 23 72

fax. (81) 854 27 49

 

lub

Lubartowska Informacja Turystyczna i Pielgrzymkowa

21-100 Lubartów

ul. Słowackiego 6

tel. 607 814 726