Kultura ludowa

 

Powiat lubartowski zadziwia bogactwem i różnorodnością kultury ludowej. Niemal w każdej gminie żyją i pracują twórcy sztuki ludowej, działają zespoły śpiewacze i kapele ludowe. Zafascynowani historią swoich wsi i miasteczek regionaliści tworzą izby pamięci i galerie, w których możemy podziwiać sztukę ludową. Największym zbiorem może się poszczycić Muzeum Regionalne w Lubartowie. Do ciekawych eksponatów należą plecionki z wikliny, wykonane przez mieszkańców wsi położonych przy rzece Wieprz. Na uwagę zasługują także prace autorstwa pani Heleny Kołodziej. Znana w kraju i za granicą artystka wykonuje palmy wielkanocne, pisanki, koszyczki, figury ze słomy oraz ozdoby choinkowe. Jednak zagłębiem produkcji palm wielkanocnych jest gmina Serniki. Do dzisiaj w wielu gospodarstwach domowych kobiety przygotowują kwiaty, zioła i trawy, które posłużą do palm. Co ciekawe stroiki i palmy z gminy Serniki cieszą się popularnością również u amerykańskiej Polonii.

W Muzeum Regionalnym w Lubartowie znajdziemy równieżzbiór prac Ignacego Dobrzyńskiego. Jeden z najsłynniejszych polskich wycinankarzy przez częśćswojego życia mieszkałi tworzyłw powiecie lubartowskim. Warto wybraćsiędo lubartowskiego muzeum, by zobaczyćjakie małe dzieło sztuki może powstaćze zwykłej kartki papieru.

Do grona znanych i cenionych twórców ludowych możemy zaliczyć również panią Janinę Rodak z Michowa. Pani Janina rzeźbą zajmuje sięod ponad 30 lat i w tym czasie zyskała ogólnopolską sławę. Jej rzeźby skupiają się głównie na tematyce sakralnej.

Na uwagę zasługują również prace pani Małgorzaty Wójtowicz z Mejznerzyna. Artystka ma wszechstronne zainteresowania. Nie tylko rzeźbi, ale również zajmuje się malarstwem i haftem.

Szczególnym miejscem jest Galeria Sztuki „ART WYSPA” w Ostrowie Lubelskim. Galeria znajduje się w starym, pożydowskim domu przy ul. Czerwonego Krzyża 6. Unikalne wnętrze zostało odtworzone według projektu architekta Adama Wójcika. Wchodząc do galerii możemy przenieść się w czasie i trafić do typowego przedwojennego mieszkania w sztetl. Oprócz zabytkowych przedmiotów i narzędzi, autentyzm temu miejscu nadają rzeźby, hafty i obrazy, autorstwa lokalnych twórców. Galeria powstała dzięki staraniom członków Towarzystwa Ziemi Ostrowa Lubelskiego. Inicjatorem jej utworzenia była pani Maria Wójcik. Zdaniem tych, którzy odwiedzili „ART WYSPĘ” można tu posmakować piękna polskiej wsi.

Bogactwo kulturowe Ziemi Lubartowskiej jest również pielęgnowane przez liczne zespoły śpiewaczy i kapele ludowe. Tradycyjne pieśni możemy usłyszeć na wielu imprezach cyklicznych, organizowanych w powiecie. Warto podkreślić, że zespoły takie jak np.: „Brzostowiacy”, „Ostrowianki” z Ostrówka, czy „Rozkopaczewianki” swój repertuar opierają na przekazie, otrzymanym od najstarszych mieszkańców naszego regionu. Dzięki temu jest to tradycyjny folklor, charakterystyczny dla wsi powiatu lubartowskiego. Zespoły obok pieśni opracowujątakże widowiska obrzędów, opartych na dawnych zwyczajach. Widowiska prezentowane są na przeglądach teatrów wiejskich i na spotkaniach ze sztuką ludową. Przybliżają nam, jak w przeszłości na Ziemi Lubartowskiej wyglądały wesela, dożynki i święta.