Artykuły

img Wystawa "Narysuję Ci bajkę" w ramach Dnia Dziecka
30-05-2016, 14:12

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zaprasza na otwarcie wystawy poświęconej dawnej ilustracji książek dla dzieci.

1 czerwca br. na I piętrze Teatralni zespołu pałacowego zostanie otwarta wystawa dawnej ilustracji książek dla dzieci „Narysuję Ci bajkę”. Zgromadzone tu książki pochodzą ze zbiorów biblioteki kozłowieckiej oraz z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i z kolekcji prywatnej.

Początki literatury tworzonej z myślą o młodych czytelnikach sięgają XVIII w. W pierwszych książkach dla dzieci, w których niewiele było obrazków, ilustracje tworzono tradycyjnymi metodami. Były to akwarele, obrazki temperowe i drzeworyty.

W zbiorach muzealnej biblioteki zabytkowej zachowało się blisko 60 książek dla najmłodszych. Wszystkie są w języku francuskim, a pochodzą z XIX i początków XX w.

Najstarsza książka z kozłowieckiej kolekcji to „Le monde des enfans ou Recueil d’Historiettes orné de gravures et dédié aux bons enfans” (Świat dzieci w zbiorze historyjek ilustrowanych i dedykowanych grzecznym dzieciom), napisana przez Ojca Libberta, wydana w Lipsku w 1820 roku. Należała ona do Wandy z Ossolińskich Potockiej, matki Anieli Zamoyskiej I ordynatowej na Kozłówce.

Na wystawie znajdzie się też miejsce, w którym najmłodsi turyści będą mogli samodzielnie wykonywać ilustracje do swoich ulubionych bajek.

Ekspozycja będzie czynna do 30 października 2016 r.

 

MZwK

Powrót