Artykuły

img Wielkie porządki przed sezonem turystycznym
08-02-2013, 13:29

Za czasów Konstantego Zamoyskiego wielkie porządki w Kozłówce odbywały się dwa razy w roku. W Muzeum Zamoyskich generalne sprzątanie ekspozycji rozpoczyna się w lutym. Brygada pomocy muzealnych i konserwatorów gruntownie odkurza pałacowe wnętrza – od sufitu po podłogi. Należy odświeżyć nie tylko wnętrza ale również blisko 3 tysiące muzealiów: mebli, tkanin, porcelany, szkła,  obrazów, rzeźb i innych bibelotów. Przydają się standardowe odkurzacze i ścierki – częściej jednak „w użyciu są „ specjalistyczne preparaty i małe pędzelki. W przypadku porcelany konserwatorzy sięgają nie tylko do produktów XXI wieku ale także sprawdzonych specyfików pradziadków czyli …roztworu wody z dodatkiem kwasku cytrynowego (dla uzyskania pięknego połysku).

Kozłowieckie porządki to nie tylko kosmetyka – należy odkurzyć, umyć  i wypastować 800 metrów  kwadratowych parkietów (warto nadmienić, że w Pałacu znajdują się oryginalne, zabytkowe posadzki co jest ewenementem na skalę ogólnopolską);  umyć okna i lustra ( 2.200 metrów kwadratowych) i umyć 16 zabytkowych pieców kaflowych.

Największe zmiany czekają pokój egzotyczny. Znajdują się w nim eksponaty z Dalekiego i Bliskiego Wschodu. Od dziś trwa tu wielkie przemeblowywanie. Ze ścian zdjęto dekoracyjne, ozdobne talerze z Chin i Japonii. Dodatkowo, zawiśnie tu nowy nabytek czyli….półka z zaaranżowaną, orientalną ekspozycją.

Wielkie sprzątanie muzealnych wnętrz zostanie zakończone przed Wielkanocą. Już 2 kwietnia do Kozłówki przyjadą pierwsi turyści.

Monika Januszek

Powrót