Artykuły

img Warto być, warto zobaczyć
20-11-2012, 09:07

Serdecznie zapraszamy na cykliczny przegląd teatralny organizowany przez Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Lubartowie. Już 25 listopada 2012 roku o godzinie 16.00 w Sali widowiskowej Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie przy ulicy Chopina 6 rozpocznie się „Witryna teatralna”.

W tym roku w programie zobaczymy Teatr „PANOPTICUM” z Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie, który przedstawi „ODLOT”. To metaforyczna opowieść o uzależnieniu. Młodzi bohaterowie tworzą skrzywiony, surrealistyczny obraz alternatywnego świata jako ucieczkę od realnej rzeczywistości. Pułapka narkotycznego „ piekła” ,w którym się znaleźli, oferuje tylko narysowane drzwi, bez możliwości wyjścia. Ale w życiu są zazwyczaj drzwi prawdziwe i jest ich wiele, wystarczy tylko wybrać odpowiednie i po prostu wyjść tam gdzie się chce – najlepiej do „zielonego ogrodu”.

Spektakl „SCENY Z WIĘŹNIA” zaprezentowany przez Teatr Tańca „ES” z Lublina poruszy temat funkcjonowania  w zamkniętej społeczności. Obserwując relacje  osadzonych kobiet, zobaczymy, jak w tym ludzkim "mikrokosmosie" utworzy się hierarchia oparta na dominacji psychicznej. Konfrontacja postaw ma tu agresywny charakter i sprowadzi się do walki o dominację, a próba ocalenia swojej godności opierać się będzie na poniżeniu drugiego człowieka. Miejsce resocjalizacji zamieni się zatem w przybytek, który je depersonalizuje i - paradoksalnie - utrudni powrót do życia na wolności, trzymając kobiety w swoistej matni złych emocji.      

GRUPA „NO!” działająca przy Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Lubartowie przedstawi spektakl „PODEPTAŁA CHLEB”. Jest to  adaptacja baśni H. Ch. Andersena wzbogacona o teksty własne i przeniesiona w czasy współczesne. Zło ma dziś wiele pięknych twarzy, ale wygładzone i dobrze ubrane również pozostaje złem. Jak to często bywa, nie tylko w świecie Andersena – trzeba będzie zapłacić za niegodziwe uczynki.

Grupa Teatralna Domu Kultury w Kocku zaprezentuje spektakl "SPOTKANIE BAJEK/REWIZOR". To zadziwiające, śmieszno-gorzkie połączenie Brzechwy, Gogola i talentu młodych kocczan. Ruch, muzyka, elementy pantomimy i klasycznego teatru łączą się w konsekwentnie zbudowane widowisko o szybkim tempie i wielu znaczeniach.

Program Kabaretu „Zygzak” to mieszanka skeczy poruszających absurdy dnia codziennego. „Zygzak” zaprasza widza: w podróż koleją, do testowania najnowszych odkryć techniki medycznej, do spotkania z nietypowym agentem. Skłania również do refleksji nad istotą demokracji i sensem wychowania dzieci. Przy okazji dowiecie się także, kto zadaje najwięcej pytań, kto pyta, kto błądzi, kto komu się podoba, kto miesza herbatę prawą ręką, kto lewą, a kto nie słodzi. Dowiecie się też, o której godzinie zaczyna się „Mate Je Te” i czy czasem w ogóle warto pytać?! I kiedy na koniec zadacie sobie pytanie, jaki jest właściwie ten program Kabaretu „Zygzak”, to nikt Wam nie odpowie, bo to program „Pod znakiem zapytania”!

Całość poprowadzi Teatr TRUPA działający w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Lubartowie od roku 1994. Aktualnie grupę tworzy młodzież w wieku 14-17 lat.  Teatr realizował spektakle i etiudy w oparciu o dramaty i prozę T. Różewicza, W. Gombrowicza, S. Mrożka, K. I. Gałczyńskiego, T. Boya- Żeleńskiego. W ostatnich latach realizował spektakle bazujące na wyobraźni wyrażanej poprzez ekspresję ruchową i muzykę. Teatr TRUPA jest laureatem wielu nagród wojewódzkich i ogólnopolskich. W tym roku otrzymał wyróżnienie na XVI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Szkolnych „Maska 2012" w Chełmie.

Tekst Agnieszka Waśniowska

 

 

    

Powrót