Artykuły

img W Kozłówce ruszył nowy sezon!
23-03-2016, 14:28

W tym roku już 18 marca Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zapoczątkowało nowy sezon. Na turystów czeka wiele atrakcji. Organizatorzy oprócz stałych ekspozycji przygotowali nowe tematyczne propozycje. Muzeum zachęca grupy zorganizowane do zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

Wstępny plan atrakcji możemy zdradzić już teraz. Nowy sezon Muzeum zaczyna promocją nowego oficjalnego logotypu odnoszącego się do wydarzeń kulturalnych w Kozłówce. Grafika przedstawia sylwetkę pawia oraz napis „Piękno, Autentyzm, Wyjątkowość”. Użyte słowa są najczęściej wypowiadane przez odwiedzających Kozłówkę.

Nowy sezon w Muzeum wiąże się również ze wzbogaceniem ekspozycji o nowe zbiory. Muzeum udało się zakupić fajansowy rodowy serwis Zamoyskich, który powstał w XIX w. we francuskiej manufakturze Gien. Razem z kryształowym serwisem kieliszków Baccarat został wyeksponowany na stole w pałacowej jadalni.

29 kwietnia otwarta zostanie jedna z wystaw czasowych – „Bakalaureaty i arystokraty”. Wystawa poświęcona będzie okresowi dorastania młodych arystokratów i ziemian, ze szczególnym przedstawieniem edukacji w ich życiu. Wystawa będzie prezentować poszczególne etapy dorastania z uwzględnieniem zagadnień związanych z dzieciństwem, zabawami oraz wychowaniem. W te aspekty wpisuje się również historia rodziny Zamoyskich, na której będzie oparta wystawa.

Pozostając po części w tematyce dzieciństwa, w Dzień Dziecka otwarcie będzie miała kolejna wystawa czasowa pn. „Narysuję Ci bajkę”. Ekspozycja będzie przedstawiała dawne ilustracje książek dla dzieci ze zbiorów biblioteki kozłowieckiej, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz z kolekcji prywatnej.

Muzeum przygotowuje także wystawę poświęconą pobytowi ks. Stefana Wyszyńskiego w Kozłówce. Ekspozycja będzie zaaranżowana w pomieszczeniu przy pałacowej kaplicy, które w latach 1940-1941 zamieszkiwał ks. Wyszyński. Wystawa będzie dostępna od lipca.

Oprócz planowanych wystaw Muzeum będzie również obecne podczas dużych wydarzeń kulturalnych rangi ogólnopolskiej (Noc Muzeów, Narodowe Czytanie) i światowej (Dzień Wolnej Sztuki).

 

DNI I GODZINY OTWARCIA MUZUEM W 2016 r.

Ekspozycje

Dni otwarcia

Godziny pierwszego i ostatniego wejścia

 

 

 

 

Pałac
Kaplica
Galeria Socrealizmu

18 III – 26 VI

wtorek –  niedziela

9.00 – 16.00

28 VI – 28 VIII

wtorek – niedziela

9.00 – 17.00

30 VIII – 30 X

wtorek – niedziela

9.00 – 16.00

2 XI – 4 XII

wtorek – niedziela

10.00 – 15.00

Powozownia
"Galeria
z ogrodu"

18 III –30 X

w dniach i godzinach
otwarcia pozostałych ekspozycji

Wystawa

IV – X

Nieczynne

27 III, 26 V, 1 i 11 XI
oraz w poniedziałki (z wyjątkiem 2 V i 15 VIII)

We wszystkie środy Muzeum jest czynne w godz. 10.00 – 15.00

Powrót