Artykuły

img Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków
18-04-2013, 11:07

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest od 1983 roku ustanowiony przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków. Na całym świecie obchodzony jest 18 kwietnia.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest od 1983 roku ustanowiony przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków. Na całym świecie obchodzony jest 18 kwietnia.

Głównym celem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest przybliżenie mieszkańcom wagi problematyki dziedzictwa kulturowego. W Polsce celem obchodów jest prezentowanie zabytków o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa światowego i bogatej spuścizny kulturowej w kraju.

W szkołach święto to może być wspaniałą okazją do dyskusji na temat zabytków, rodzajów oraz konieczności i sposobów ich ochrony. Warto uświadomić uczniom, że ochrona zabytków ma ważne znaczenie dla wiedzy na temat naszej przeszłości.

Polska jest jednym z czołowych reprezentantów na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego, na którą wpisanych jest 13 polskich dóbr. Są wśród nich m.in. Stare Miasto w Krakowie, w Warszawie, w Toruniu i w Zamościu, kopalnia soli w Wieliczce, Zamek Krzyżacki w Malborku.

Zapraszamy do obejrzenia obiektów zabytkowych, jakie zachowały się w powiecie lubartowskim:

http://www.turystyka.powiatlubartowski.pl/zabytki_13.html

Powrót