Artykuły

img Jesień w siodle
16-10-2012, 14:31

Jesień to specyficzny czas, w którym większość osób nie ma ochoty na aktywne spędzanie wolnego czasu. Skutkuje to spadkiem formy i często gorszym samopoczuciem. W powiecie lubartowskim nie brakuje ofert aktywnego wypoczynku, warto zatem zmobilizować się i zrobić coś dla ciała i ducha. Przyroda, która nas otacza sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu i może okazać się najlepszą radą na jesienną chandrę.

Doskonałą formą spędzania wolnego czasu może być jazda konna, która ma wiele zalet i zyskuje coraz większe grono sympatyków. Jeździectwo pozytywnie wpływa na kształtowanie sylwetki, w wyjątkowy sposób pozwala odprężyć się, ma także właściwości lecznicze. W jeździectwie ważną rolę terapeutyczną odgrywa kontakt z przyrodą i końmi, które są pięknymi i mądrymi zwierzętami. Jazda konna ma dobroczynny wpływ na poprawę kondycji fizycznej, korygowanie postawy ciała i doskonalenie równowagi. Pozytywne relacje z koniem wpływają na wzrost pewności siebie, uczą odpowiedzialności, poprawiają koncentrację i rozwijają pozytywne relacje ze światem zewnętrznym.

W powiecie lubartowskim istnieją miejsca, które swoimi ofertami zachęcają młodszych i starszych do tej formy odpoczynku. Oto one:

Stajnia Amazonka

Dariusz Szymczak

Baran 36

21-136 Firlej

tel. 693 474 683

www.amazonka.strefa.pl

Stajnia Amazonka znajduje się w miejscowości Baran, koło Firleja. W sąsiedztwie lasów z dala od wszelkiego zgiełku działa pensjonat dla koni, w którym można wynająć boks dla swojego ulubieńca. Propozycja dotyczy również nauki jazdy konnej dla początkujących i zaawansowanych. Organizowane są rekreacyjne wyjazdy w teren, przejażdżki bryczką, a w zimie atrakcją są kuligi. Na najmłodszych czekają przejażdżki z asekuracją. Po dniu pełnym wrażeń można wynająć pokoje gościnne.

Stajnia Enklawa

Magdalena Zawadzka-Czyż ( instruktor, właściciel)

Grabowy Las 16

21-132 Kamionka

(przy drodze Kamionka- Firlej)

tel. 506 602 642 

www.stajniaenklawa.pl

e-mail: stajniaenklawa@gmail.com

Stajnia Enklawa usytuowana jest w sąsiedztwie Lasów Kozłowieckich, 3 km od Muzeum Zamoyskich, w pobliżu jezior Firlej i Kunów. W Enklawie uczą dzieci i dorosłych jazdy konnej, prowadzą Juniorski Klub Jeździecki, organizują zawody jeździeckie. Zimą zapraszają na kuligi, latem chętnie przewiozą bryczką lub powozem. Prowadzą pensjonat dla koni.

Stajnia Stanka

Katarzyna Świć (hipoterapeuta, instruktor rekreacji ruchowej)

Lisów 1a

21-100 Lubartów

Tel. 500 388 801 lub 508 097 522

www.stajnia-stanka.eu

e-mail: stajnia.stanka@gmail.com

 

            Stajnia Stanka w Lisowie oferuje naukę jazdy konnej dla początkujących i zaawansowanych jeźdźców. Odbywają się tam również zajęcia z hipoterapii, jednej z metod rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Tego typu zajęcia stanowią element rehabilitacji leczniczej i powinny być prowadzone przez specjalistę na zlecenie lekarza. To terapia podnosząca sprawność fizyczną i psychiczną, oparta na dobroczynnym kontakcie z koniem, który jest współterapeutą.

 

Gospodarstwo AgroturystyczneHacjenda

Leszek Brzeziński

Krasne 28A

21-109 Uścimów

tel.: 603 854 305

www.hacjenda.agroturystyka.pl

Gospodarstwo Agroturystyczne Hacjenda położone w miejscowości Krasne Krzywe, zaprasza do stadniny koni. Właściciele polecają rekreacyjne jazdy konne, przejażdżki bryczką, a zimą kuligi. Oferta gospodarstwa obejmuje również wynajem pokoi gościnnych.

 

Ranczo Arka

Leszek Wronisz

Serniki Kolonia 51e

21-107 Serniki

tel. 81 855-50-50, 665-888-788,

tel. 501 453 435 (instruktorka jazdy konnej p. Katarzyna Irsak)

www.ranczoarka.pl

e-mail: ranczoarka@op.pl

Gospodarstwo Agroturystyczne "Ranczo Arka" położone we wsi Serniki, ma bogaty program pobytu dla każdego, w różnym wieku. Każdy kto do nich zawita będzie miał możliwość aktywnego spędzenia czasu w towarzystwie zwierząt, również egzotycznych. Dla miłośników koni zaplanowali naukę jazdy konnej, przejażdżki bryczką, a zimą kuligi „Konno może jeździć każdy” tymi słowami zachęcają do jazdy konnej na swojej stronie internetowej.

Tekst Iwona Krzyżanowska

Zdjęcie Archiwum Stajni Enklawa

Powrót